خستگی صدای تان را جدی بگیرید

خستگی صدای تان را جدی بگیرید

مکانیزم آواسازی یک خواننده یا فردی که دارای صدای حرفه‌ای است، باید همواره رصد شود تا هر گونه اختلال یا ناهنجاری احتمالی در مراحل اولیه مورد مداخله و درمان قرار گیرد.

دکتر ابوالفضل صالحی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این اختلال صوتی گفت: یکی از اختلالات بسیار شایع صوتی در میان خوانندگان و کسانی که از صدای خود بصورت حرفه‌ای استفاده می‌کنند، سندرم خستگی صوتی است. در این سندرم فرد با صدای خودش مشکل دارد واز جمله علائم آن کاهش طیف زیروبمی صدای فرد است به طوری که خواننده قادر نیست قسمت‌های بالا را به راحتی قبل اجرا کند.

وی ادامه داد: وجود سفتی و سختی در گردن و تمام بدن در زمان اجرای قطعاتی که قبلا آنها را به راحتی اجرا می‌کرده، احساس سنگینی حین خواندن، خستگی و افت ناگهانی و زود هنگام کیفیت صدا حین اجرای قطعات و ضعف در افزایش بلندی و تشدید مناسب صدا حین خواندن است.

عضو انجمن علمی گفتاردرمانی ایران در ادامه با تشریح سایر علایم سندرم خستگی صوتی، افزود: ضعف در کنترل ظریف حنجره برای اجرای تکنیک‌های مختلف آوازی، عقب رفتن صدا به نحوی که صدا از قسمت ته گلو به گوش می‌رسد، طولانی‌تر شدن زمان مورد نیاز برای گرم کردن صدا، احساس خشکی مفرط در گلو به نحوی که با مصرف آب نیز خشکی بطور کامل از بین نمی‌رود، لاغر شدن صدا به نحوی که صدا توان و حجم قبلی خود را ندارد و نازکتر به نظر می‌رسد.

علت :

۱- گرم نکردن صدا قبل از تمرین واجرا

۲- استرس هنگام اجرا و تمرین

۳- نخوردن آب کافی

۴- صحبت در محیط های پر سر و صدا

۵- خواب کم

۶- تمرین نامنظم

۷-فشار آوردن بیش حد به صدا

۸-تمرین اشتباه و غیر اصولی

۹-اوج خوانی های ناگهانی

۱۰- رعایت نکردن بهداشت حنجره

راه درمان

سندرم خستگی صوتی مشکلی است که در صورت رعایت برنامه بهداشت و سلامت صدا و استراحت صوتی به آسانی می‌توان از وقوع آن پیشگیری کرد. از سویی دیگر در صورت ابتلا و عدم اقدام به موقع برای درمان، عوارضی از جمله احتمال تغییر رنگ صدا برای همیشه وجود خواهد داشت.

این متخصص بیماری‌های صدا به بیان روش‌های درمان سندرم خستگی صوتی پرداخت و گفت: در صورت مراجعه زود هنگام، با انجام چند جلسه صدا درمانی می‌توان این اختلال را برای همیشه از بین برد.

بیشتر بخوانید:

انجمن علمی گفتار درمانی ایران 

بهداشت صوتی 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن