اجرای نت های بالا در آواز

اجرای نت های بالا در آواز

       به گفته اکثر مربیان آواز هر خواننده ای می تواند نت های بالا را اجرا کند. اما اکثرا نت های بالا را با فشار آوردن به حنجره اجرا می کنند.در نتیجه اجراي نت های بالا هیشه براي اکثر علاقه مندان به آواز مشكلي اساسي به نظر مي رسد.

واقعيت اين است كه اين بيشتر يك تصور اشتباه و نادرست است تا يك مشكل واقعي. آنچه كه باعث اين تصور اشتباه مي گردد فركانس نت هاي بالاست كه به اشتباه اين تصور را بوجود مي آورد كه اجراي نت هاي بالاتر مستلزم افزايش حجم صدا و داد و فشار است. وقتي كه شما خواننده ايي را در اجراي نت هاي بالا می بینید با توجه به تغيير فرم صورت و دهان و مخصوصا عضلات گردن تصور می کنید كه او با فشار و فرياد نتها بالا را توليد ميكند. دقيقا اشتباه از همين جا شکل می گیرد. درواقع عضلات گردن و صورت به منزله تكيه گاه و و اهرم كمكي توليد صداست و نه خواستگاه آن. همانطور  كه ميدانيد جاي درست صدا در آواز ايراني در سر است.

خواندن نت های بالا
خواندن نت های بالا

عوامل ديگری كه اجرای نتهای بالا را مشكل می گرداند:

ترس طبيعي به خاطر ارتفاع و بلندي نت
عدم تمركز و آرامش در نتهاي بالا نسبت به انچه كه درنتهاي بم وجود دارد
تلقين و تصور نادرست ذهني كه از جمله مهم ترين مشكل در انجام هر كاريست
بي توجهي، كم دقتي و تنبلي و تمرين نكردن

نحوه درست اجرای نتهای بالا:

– اولين قدم كنارگذاشتن تلقين و منفي بافي و سخت پنداشتن اجراي نتهاي بالاست
–  تمرين زياد نتهاي بم. درواقع بم بستر صداست و هر اندازه بم صداي شما قويتر باشد داراي اوج بهتري خواهيد بود و اصولا به همين دليل است كه در صدا سازي ابتدا ما نخست از نتهاي بم شروع ميكنيم.
– به ياد داشته باشيد كه هرچه به سمت نتهاي بالا ميرويم بايد حجم صدا را كمتر كنيم يعني داد نزنيم، دهان را زياد باز نكنيم و بدون فشار صدا را در سر توليد كنيم . كم كردن حجم صدا در نتهاي بالا به معني كم كردن نت و تغيير ان نيست بلكه منظور كم نمودن شدت اضافي و غير موسيقيايي صداست تا از اين طريق صدا لطيف تر بگوش برسد. در اين موقع بهترين كار اين است كه به صداي خود گوش فرا دهيد و ذهن شما همانند يك ضبط صوت عمل كند.
– مي توانيد صداي خود را ضبط كنيد تا بهتر متوجه عملكرد خود شويد .
– يكي ديگر از تكنيكهاي اجراي نت هاي بالا ” تكنيك دهان بسته ” ميباشد. بدين صورت كه نتي را كه در اجراي آن با مشكل مواجه هستيد را با دهان بسته اجرا كنيد و سپس نت پايين تر را با دهان باز تمرين نماييد و مي توانيد بدين ترتيب اين شگرد را به ديگر نتهايي كه با اجراي ان مشكل داريد تعميم دهيد.

سایر مطالب مرتبط:

چه‌طور می‌توانیم نت‌ها را بخوانیم؟

 چگونه نت های بالا را به آسانی بخوانیم ؟

آموزش خواندن توسط چاک گیلمور

 تحقیق و گردآوری www.musighar.com