۴ روش برای تقویت گوش موسیقی

پرورش گوش موسیقی یکی از علل دلسردی زیاد اکثر آهنگسازان است.یک گوش موسیقی پرورش یافته بخش مهمی از توانایی آهنگسازی یک فرد به شمار می رود. دلیلش هم  این است که ما می توانیم با گوش دادن به آهنگ های سایر افراد، چیزهای زیادی بیاموزیم. اما اگر نتوانیم  آن چیزی که در واقع یک آهنگ را می سازد تشخیص بدهیم، در واقع در این میان فرصت بزرگی را ببرای پیشرفت خودمان از دست می دهیم.

برخورداری از یک گوش قوی به خیلی چیزها بستگی دارد. به طور عمده، داشتن یک گوش قوی  به  معنی  برخورداری از توانایی برای:

– شناسایی نت ها، توجه به زیر و بمی  اولیه؛

شناسایی آکوردها؛ و

– شناسایی ریتم است.

توجه داشته باشید که یک گوش خوب لزوما به توانایی شناسایی زیر و بمی صداها نیاز ندارد،  این مهارت خاص ” perfect pitch” نام دارد و مهارتی است که بعضی ها ( نه خیلی ها) با آن متولد می شوند و اگر شما این مهارت را ندارید،به عنوان یک ضعف موسیقی محسوب نمی شود. بسیاری از بزرگترین موزیسین های جهان از این مهارت برخوردار نبودند.

اولین گام مهم در جهت بهبود گوش موسیقی خودتان شروع به یادگیری خواندن موسیقی است، و به طور کلی ،افزایش دانش تئوری موسیقی شماست. تلاش برای شناسایی عناصر موسیقی بدون داشتن توانایی نوشتن آن ها ،کار تان را نسبتا دشوار می کند.بنابراین سعی کنید که به سمت مطالعه تئوری موسیقی عمومی بروید.

فراتر از آن، سعی کنید که این راهنمایی سریع را دنبال کنید:

  1. کسی را پیدا کنید که گام های اصلی(major scale) را برای شما بنوازد.سپس از او بخواهید که به طور تصادفی از آن گام ها برای شما بنوازد.برای مثال، اگر در کلید اصلی C، در صورتی که نت می (E) نواخته شد ، سومین نت را بخوانید و اگر نت سی نواخته شد ، هفتمین نت را بخوانید و به همین صورت. اگر شما در خواندن نت های تونیک( نت های اصلی ) دچار مشکل شدید، دوباره سعی کنید. در ابتدا انجام این کار به مقداری تمرین نیاز دارد ، اما سعی کنید که بدون نگاه کردن به صفحه کلید ، اشاره درستی به نت های مورد نظر داشته باشید.
  2. سایت هایی در اینترنت هستد که در شناسایی فواصل (interval)موسیقی به شما کمک می کنند. شما باید قادر به تشخیص فواصل به عنوان بخش مهمی از تقویت گوش باشید. در موتور جستجو،  عنوان «آموزش  تقویت گوش موسیقی» یا “online ear training”  تایپ کنید و بر روی برخی از لینک ها  نمایش داده شده کلیک کنید.
  3. دنبال برخی از نرم افزارهای تقویت گوش موسیقی بگردید. در موتور جستجو، عنوان “نرم افزار تقویت گوش موسیقی ” را  برای پیدا کردن نمونه  هایی در این خصوص تایپ کنید.
  4. هنگامی که به یک آکورد در یک آهنگ اشاره می شود، سعی کنید که به جای نام آکورد، به صورت شماره به آن ها اشاره کنید.برای مثال، اگر آهنگ در لای ماژور است  احتمالا متوجه می شوید  که A، D و E7  رایج ترین آکوردها در این رابطه هستند. به این آکوردها تحت عنوان I (یک)، IV (چهار )و V7 (پنج- هفت) اشاره کنید .این کار به شما کمک می کند که آکوردها را در سایر کلید ها شناسایی کنید  ، چرا که شما تشخیص می دهید که ، به عنوان مثال، A، D و E7 همان C، F و G7 در کلید اصلی C هستند.

شما شاهد خواهید بود که همزمان با تقویت گوش تان، توانایی های شما برای کار کردن با صداهای موسیقی و ترکیبات رو به بهبودی می گذارد. شما هم چنین متوجه می شوید که ذهن خلاق، و تخیلی  شما در صورتی که قادر باشید که اسامی و لیبل ها را به ترکیبات موسیقی که درپیرامون تان می شوید، بکار ببرید،افزایش پیدا خواهد کرد. و تضمین می کنیم که توانایی های آهنگسازی  شما مادامی که از توانایی های بدیع تان جهت تشخیص موسیقی با گوش های تان بهره ببرید، پرورش خواهد یافت.

منبع:secretsofsongwriting.com

برگردان: حبیب الماسیان (musighar.com)

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن