سپیده جندقی

سپیده جندقی، (زادهٔ اسفند ۱۳۶۱)، خواننده و نوازندهٔ سه‌تار است.
او در اسفند ۱۳۶۱ در تهران به دنیا آمد.وی یکی از شاگران برجسته پریسا است و از سال ۱۳۸۵ نزد او آواز ایرانی را آموخته است.
سه تار را نزد آقایان حسن اسدی و حشمت عطایی و مجید بهشتی آموخته است و نزد جعفر صالحی ردیف دستگاهی را آموخته است.

سپیده جندقی
مدرس آواز

به گفته خودش: «از دوران دبستان چیزهایی می خواندم در دبیرستان هم جزو گروه همخوانان بودم و در حفظ تصانیف کوشش می کردم اما بطور رسمی، یک بار کاری از خانم پریسا شنیدم (تصنیف آسمان) که خیلی مرا جذب کرد و تصمیم گرفتم هر طور شده، نزد ایشان جهت آموزش دیدن بروم متأسفانه ایشان در آن موقع برای کنسرت به کشور کانادا رفته بودند»

سپیده جندقی که در ایران زندگی می کند یکی از منقدین سرسخت ممنوعیت آواز خواندن زنان در ایران است، او در گفتگو با وبسایت کمپین حقوق بشر در ایران،تلویزیون بی بی سی فارسی و شبکه تلویزیونی France 24 اعتراض خود را ابراز داشته است.
سپیده جندقی که خواننده و فارغ التحصیل رشته آواز ایرانی از دانشگاه علمی کاربردی در ایران است در مصاحبه با وبسایت کمپین حقوق بشر در ایران در خصوص محدودیت و محرومیت‌های نوازنده‌ها و خواننده‌های زن در ایران گفت: «کار من خوانندگی آواز ایرانی است که هیچ وقت اجازه نداشته‌ام کار کنم مگر اینکه زیر صدای یک خواننده مرد بخوانیم که من هیچ وقت نخواستم چنین کاری بکنم. برای چنین چیزی هم اجازه نمی‌دهند یک نفر خانم همخوانی کند و حتماً باید دو همخوان خانم باشند و باید هم حتماً قید شود همخوان خانم. یعنی خانم‌ها را نمی‌توانند به عنوان خواننده بنویسند و فقط با عنوان همخوان می‌توان در بروشورها نوشت. مگر اینکه کنسرت مخصوص بانوان باشد که البته برای این کنسرت‌ها هم معمولاً اجازه پخش بروشور نمی‌دهند.»  منبع +

نگارگلعذار – سپیده جندقی /شعر: ملک الشعرای بهار /تنظیم و تار: مهران مهرنیا

 

اینستاگرام بانو سپیده جندقی 

وب سایت بانو سپیده جندقی 

آثار سپیده جندقی در وبسایت نواهنگ

شنیدن آثار سپیده جندقی در SoundCloud

آواز بانوان (ردیف کریمی)

این مجموعه که به صورت رایگان از کانال یوتیوب خنیاگر منتشر می‌شود، آموزش و اجرای ردیف آوازی استاد کریمی با ویرایش بانو پریسا است. سپیده جندقی این ردیف را مستقیما از بانو پریسا آموخته است و حال آن را در خنیاگر آموزش می‌دهد.

ورود به سایت خنیاگر 

سایر منابع:

سپیده جندقی (ویکی پدیا)

گفتگوی برنامه ۶۰ دقیقه با سپیده جندقی در یوتیوب
مصاحبه تلوزیونفرانس ۲۴ با سپیده جندقی خواننده موسیقی اصیل ایرانی در یوتیوب
جندقی: فراگیری ساز به یادگیری آواز کمک می کند

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن