دوره ی عالی آواز

از ديدگاه استاد شجريان در دوره ي عالي خواننده مجتهد مي شود ، يعني مرحله اي که توانايي و خلاقيت خودش را بکار مي گيرد. دردوره ي عالي خواننده مي آموزد که جمله چيست ؛ چگونه بايد جمله ساخت قرينه ها را چگونه بايد رعايت کرد ، نُت هاي اتصال در آواز چيست و اين که چگونه بايد جمله را گسترش داد .

ياد مي گيرد که چگونه حالت شعر را بيان کند ، در قسمت مرکب خواني بايد بداند چگونه از گوشه ها استفاده کند و آنها را با هم ترکيب کند . هنرجو بايد بتواند مقامات مختلف آوازي را تفسير کند ، حالات آنها را دريابد و شعرهايي را انتخاب کند که با اين حالات تناسب داشته باشند .وقتي يک نفر مي خواهد شعر شاد ي را اجرا کند نبايد آن را در دشتي بخواند ، چون همه اش اعتراض و شکايت از معشوق و ستم روزگار است … .

جا دارد به يک نمونه از مصاحبه هاي استاد دراين زمينه نيز اشاره اي داشته باشيم

شما اولين استادي بوديد كه براي شاگردان دوره عالي آواز گذاشته ايد. در اين دوره چه نكاتي از  آواز خواني را تدريس مي كنيد؟
– اين دوره مهمترين بخش آوازخواني است. ابتدا با موتيف هاي آواز و اين كه چگونه با آنها جمله مي سازيم و بعد جملات چگونه با ارتباطي منطقي و زيبا به دنبال هم مي آيند تا يك قطعه و يا فرازمان زيبا ساخته و پرداخته شود را تدريس كرده و تمرين مي كنيم تا حس آهنگسازي و ابداع و خلاقيت هنر جو بكار بيفتد و تقويت شود.
يكي ديگر موسيقي شعر تدريس مي شود و تأكيدات روي سيلابها كه چگونه مفهوم كلمه را عوض مي كند و تمرينات زيادي براي تنظيم يك برنامه آوازي داده مي شود و اين تمرينات در كلاس و منزل است كه بسيار سازنده و پيش برنده است.
بعد سراغ مركب خواني و رابطه مقامات و گوشه ها و پاساژهايي كه از يك مقام به مقام ديگر مي تواند برود و دوباره به همان مقام اوليه برگردد مي رويم و تكليفي براي هفته بعد داده مي شود كه خود غزل انتخاب كنند و از جايي كه تعيين مي كنم كه مركب خواني و تغيير مد را شروع كند و غالباً در جلسات درس به نكاتي برمي خوريم كه قابل پيش بيني است و گاهي اين نكات بسيار جالب مي شود.
يكي ديگر بنيادها و ابعاد شيوه هاي خوانندگان را بررسي مي كنيم و نكات خوب و بد آنها را يادآور مي شوم و خلاصه اين دوره براي خود من بسيار جالب و آموختني است و در آينده اميدوارم يك بار ديگر اين دوره را براي خوانندگان خوب و با استعداد تدريس كنم. منبع : روزنامه همشهري

تالیف : حبیب الماسیان

منبع: www.musighar.com

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.